Kültür SanatYarışma

Resim Yarışması

SAKÜDER 14. YIL ULUSLARARASI İZMİR RESİM YARIŞMASI

SAKÜDER Sanat ve Sanatkârlar Topluluğu Kültür Derneği, 2005 yılından bu yana yapmış olduğu etkinlikler ve Saküder Kültür Yayınlarıyla birlikte sanata ve sanatçıya destek vermektedir. Atamızın göstermiş olduğu sanat ışığında sanatı yaşatmak adına sanatı koruyan, sanatçıya destek olan Saküder olarak kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarmak ve toplumumuzun aynası olan sanatçılarımızı halkla buluşturarak eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunmak en büyük ülkümüzdür. Bu nedenle SAKÜDER 14. YIL RESİM YARIŞMASI düzenlenmiştir. Bu yarışma ile gençlerimizi üniversitelerin güzel sanatlar bölümüne teşvik etmek, güzel sanatlar bölümünde okuyan genç yeteneklerin sanat hayatına atılmalarını sağlamak ve Anadolu’muzun taşra kentlerinde yaşayan ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle sesini duyuramamış, sanatlarını zorluklarla sürdürebilen ressamlarımızı bu yarışmadan haberdar ederek onların yarışmaya katılmalarını sağlayarak, toplumumuza yeni sanatçılar kazandırmaktır.

Başarı Ödülleri

Yarışmada beş ayrı kişi ödüllendirilecektir. Birinciye 3000 TL, ikinciye 2000 TL ve üçüncüye 1000 TL para ödülü, jüri özel ödülleri 500’er TL ve her birine “SAKÜDER Başarı Ödülü’’ plaketi verilecektir.

Yarışma Koşulları

– Yarışmaya Saküder üyeleri ve Üye olmayan yurtiçinden ve yurtdışından 18 yaş ve üstü kişiler katılabilir.

– SAKÜDER derneğin onursal üyeleri bu yarışmaya katılamaz.

– Sanatçı yarışmaya bir eser ile katılabilir.

– Katılımcıların eseri kesinlikle röprodüksiyon olmamalıdır.

– Dijital baskı ve dijital baskı üzerine yapılan çalışmalar da kabul edilemez.

– Eserin daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir.

– Konu serbesttir.

– Tuval üzerine akrilik, yağlıboya ya da karışık teknikte yapıt boyutları kısa kenarı 80 cm’den küçük, uzun kenarı 150 cm’den büyük olmamalıdır.

– Suluboya Tekniğinde ise yapıt boyutu çerçevesiz kağıt boyutu 70×100 cm’den küçük olmamalıdır.

– Yarışmaya gönderilecek eserler dijital ortamda hazırlanarak 20 Ağustos 2019 tarihinden önce sakuder2005@gmail.com adresine gönderilecektir. (Elden veya posta yoluyla dosya kabul edilemez.)

– Yarışmada ön elemede, dereceye giren eserler sergilenmeye ve sergi kataloğuna girmeye hak kazanacaktır.

– Sergi ve kataloğa girmeyi hak kazanan eserler belirlenen tarihte ve istenilen adrese gönderilmez ise katalog dışı kalacaktır.

– Sanatçılar eserinin görselini, özgeçmişini ve fotoğrafını bir dosya olarak sunmalıdır.Eserler mutlaka 2400 x 3500 pixel, 300 dpi çözünürlükte ve jpg, tiff ya da pdf formatında olmalıdır.

Dosya içerisinde sanatçının özgeçmişi (100 kelime Türkçe olarak kronolojik sıralamada değil metin şeklinde olmalıdır), kişisel profil fotoğrafı, iletişim bilgileri (cep/ev/iş telefon numaraları, e posta adresleri ve açık adresleri) mutlaka olmalıdır. Bu bilgilerden bir veya birkaçı eksik olan katılımcıların başvuru işlemleri değerlendirmeye alınmayacaktır.

– Etkinliğin duyurusu ve tanıtımı kataloğu, broşür, davetiye gibi geniş çapta ve medya yoluyla yapılacaktır.

– Başarı ödülüne sahip olan sanatçıların eserleri her türlü kullanım hakkıyla birlikte SAKÜDER koleksiyonuna girecektir.

– Yarışmaya katılan adaylar yarışmanın tüm koşullarını kabul etmiş sayılırlar.

– Değerlendirme sonucu ilan edildiğinde Ödül Töreni ve Eserlerin sergilenmesi İzmir’de düzenlenecektir. Sergi salonu ve Ödül Töreninin tarihi daha sonra duyurulacaktır.

Jüri değerlendirmesinin sonucu; sergiye kabul edilen eserlerin teslim tarihi, sergi yeri, sergi tarihi, ve ödül töreni hakkındaki bilgiler daha sonra sanatçıların mail adreslerine duyurulacaktır.

Seçici Kurul :

Umur Türker / Prof. Dr. Ahmet Özol / Prof. Dr. Basri Erdem / Prof. Dr. Bedri Karayağmurlar / Prof. Dr. Nur Gökbulut  / Doç. Dr. Abbas Ketizmen / SAKÜDER Sanat Komisyonu

BASIN BÜLTENİ

SAKÜDER Kuruluşunun 14. yılında düzenlemiş olduğu İzmir resim yarışması ödül töreni ve sergi açılışı 18 Ekim 2019 saat 18.00’da İzmir Resim Heykel Müzesi Sanat Galerisi Konak’ta kokteyl eşliğinde gerçekleşmiştir. Bu yarışmaya Türkiye genelinden 248 kişi katılımda bulunmuş olup seçici kurul jüri üyelerimizin değerlendirmesi sonucunda 41 ressamın eserlerinin sergilenmeye değer görüldüğü ve ilk beşe giren eserlerin ise 1.lik, 2.lik, 3.lük, ve iki adet jüri özel ödülü olarak ödüllendirilmiştir. Düzenlenen Ödül töreni ve sergi açılış kokteyline sanatçılarımız ve sanatsever katılımlarıyla bizleri onurlandırmıştır.

Program;

1. Gün

Ödül Töreni ve Sergi Açılış Kokteyli 18 Ekim 2019 Saat: 18.00 – 20.00 arası

Ödül Töreni Açılış Konuşmaları

Saküder Başkanı Ali Eser ve Jüri Üyelerimiz ve protokol konuşmacıları

Ödüllerin Takdimi:

– 1.lik Ödülü Şengül Acil

– 2.lik Ödülü Nursun Hafızoğlu

– 3.lik Ödülü Abdurrehim Güney

– Jüri Özel Ödülü Demet Akbeniz

– Jüri Özel Ödülü Rahşan Akarsu

– Jüri üyelerimize SAKÜDER 14. Yıl şükran plaketi takdimi

– İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Tunç Soyer’e SAKÜDER 14. Yıl şükran plaketi takdimi

– SAKÜDER İzmir Temsilci Başkanı sanatçı Gönül Dinç’e SAKÜDER 14. Yıl şükran plaketi takdimi

– Sergide eserleri yer alan ressamların katılım belgelerinin takdim edilmesi.

– Ödül alan ve ödül takdim eden sanatçılarla toplu anı fotoğraf çekimi

– Kokteyl eşliğinde sergimizin izlenmesi

Sergimizin yemekli gecesi sergi açılış akşamı saat 20:00’de Tulumbalı Cümbüş Meyhanesinde yapılmıştır.


Açılış Fotoğrafları


Ödül Alan Eserler


Sergilenen Diğer Eserler

Yarışmalar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boş Mağazaya Dön