Bugün Fidan, Yarın Orman

SAKÜDER TÜRKİYE’DE BİR İLKİ DAHA BAŞLATIYOR: “SAKÜDER SANATÇILAR HATIRA ORMANI”

SAKÜDER, ülkemizin sanat ve kültür varlıklarını korumak amacıyla 2005 yılında merkezi Ankara’da dernek statüsünde kuruldu. Kuruluşundan itibaren sanat-kültür-insan ve doğa arasındaki yaşamsal uyumun savunucusu olan SAKÜDER, “Sanat, Doğa ve Kültürle Varız” sloganıyla yaşama geçirdiği projeler ve programlarla, etkinliklerini sürdürmektedir. Ülkemizin bütününe ulaşmayı amaçlayan bir yaklaşımı benimsemiş olan derneğimiz, Türkiye’de ve yurtdışında sanat adına bıraktığı kalıcı izlerle, gönüllü temsilcileri, üyeleri ve uzman kadroları ile sanatın, kültürel mirasın ve doğanın korunmasını sağlamaya çalışan bir sivil toplum kuruluşudur.

Son projelerimizden biri; ülkemizin binlerce hektar ormanlık alanını kazayla çıkan veya kasıtlı çıkarılan yangınlarda çıkar ve rant uğruna kaybettiği bu günlerde Orman işletme Müdürlüğü bünyesinde bu sene ilkini düzenleyeceğimiz ve geleneksel olarak sürdürmeyi düşündüğümüz “Sanat, Doğa ve Kültürle Varız” projesi, bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlatılmıştır.

2021 yılı baharında düzenlenecek olan fidan dikme töreni etkinliklerimize kendiniz ve ailenizle birlikte katılabilir veya destek verebilirsiniz. Daha sonraki duyurularımızda belirteceğimiz ağaç cinsi ve dikim tarihlerine paralel olarak etkinlik sürdürülecektir.

Kendinize, sevdiklerinize doğum günleri, evlilik yıldönümleri, anma günlerinde anlamlı kalıcı bir hediye vererek veya yalnızca doğa ve ağaç sevginizi somutlaştırmak için fidan bağışı yaparak. “Doğaya Hayat, Sevginize Anlam Katarak” projemizde yer alabilirsiniz. Hayatta dikili bir ağacın olsun diyen Saküder’in “Sanat, Doğa ve Kültürle Varız” diyerek yaptığı çağrıya kulak veren herkesi bu anlamlı projeye davet ediyoruz.

Saküder Sanatçılar Ormanı’nda yer almak isteyen sanatçılarımız, sanatseverlerimiz ve doğasever dostlarımız aşağıdaki iletişim adreslerinden derneğimizle bağlantı kurabilir. Katılımcılara istenirse basılı, istenirse elektronik olarak sertifika gönderilecektir. Saküder’in yaşama ve doğaya olan duyarlılığına destek olarak “Sanat, Doğa ve Kültürle Varız” Sosyal Sorumluluk Projesi’ni birlikte hayata geçirmeye var mısınız?

  • HER KATILIMCIYA AĞAÇ DİKİLECEK ALANIN TAPU KAYDI, SERTİFİKAYLA BERABER VERİLECEKTİR.
  • HER AĞACA, KATILIMCI ADI AĞAÇ KÜNYESİ BELİRTİLECEK VE İNTERNET SİTESİNDEN DÖNEM DÖNEM AĞAÇLARIN GELİŞİM SÜRECİ TAKİP EDİLEBİLECEKTİR.
  • PROJEDE YER ALAN KATILIMCILAR İÇİN DÜZENLENECEK OLAN AĞAÇ VE ORMAN KONULU KATALOGLU RESİM SERGİSİ GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR.

PROJEYLE İLGİLİ DETAYLAR:

Hayırsever bir kişi tarafından Saküder’e bağışlanacak olan yaklaşık 10.000 bin dönüm hektarlık kırsal alan, orman arazisine dönüştürülerek “Saküder Sanatçılar Hatıra Ormanı” ismiyle oluşturulacaktır.

1-         Bu projenin amacı; 4122 Sayılı Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrollü Seferberlik Kanunu’nun 5 inci maddesince, Orman Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ağaçlandırma çalışmalarına halkın ve insanların katılımını sağlamak, yurdumuzun orman varlığının arttırılmasında her kesimden vatandaşla işbirliği yaparak halka ağaç ve orman sevgisini aşılamak, halkımıza fidan dikme alışkanlığını kazandırmak hedefiyle Saküder-Devlet-Vatandaş işbirliği ile, ağaçlandırma ve erozyon kontrolü yapılan sahaları, gerçek ve tüzel kişiler adına hatıra ormanı ağaçlandırmaları kurulmasının esasları belirlenmektir.

2-         Proje, Saküder tarafından gerçek ve tüzel kişiler adına bedelli tesis edilen veya isimlendirilen hatıra ormanı ağaçlandırmaları uygulamalarına ilişkin usul ve esasları kapsamaktadır.

3-         Belirlenen fidan bedeli ……….. TL olup, adına hatıra ormanı ağaçlandırması tesis edilecek gerçek ve tüzel kişiler tarafından Sanat ve Sanatkârlar Topluluğu Kültür Derneği İş Bankası hesabına yatırılacaktır.

IBAN: TR73 0006 4000 0014 2090 7649 69  ………… TL yatırılması şartıyla, adlarına künye ve fidan bağışının sayısına göre kişiye özel alan oluşturulacaktır.  Sahanın projelendirilmesi, toprak hazırlığı, fidanların temini, nakli, dikimi, bakımı ve korumasına ait iş ve işlemlerin tamamı Saküder tarafından yürütülecektir.

4-         Bu etkinlikte ağaç ve orman sevgisini aşılamak, fidan dikme alışkanlığını kazandırmak ve ormancılığın tanıtımına katkı sağlamak amacıyla bu projeyi başlatmış olan Saküder sürecin sorumluğunu üstlenecektir.

5-         SAKÜDER, sanatçıların hatıralarını yaşatmak, önemli olayları, günleri gelecek kuşaklara ulaştırmak amacıyla önceden tesis edilmiş ağaçlandırmaya uygun bulunan sahalarında, hatıra ormanı oluşturacaktır.

6-         Bahsedilen yaklaşık 10.000 bin dönüm kırsal alanın mülkiyeti SAKÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eser tarafından temin edilecek olup SAKÜDER-Sanat ve Sanatkârlar Topluluğu Kültür Derneği’ne bağışlanacaktır.

Haritada belirtilen Saküder Sanatçılar Hatıra Ormanı arazisinin Amasya Merkeze bağlı, Beke Kaplıcalarına tahmini 1,5 km mesafede olup, Çorum Mecitözü İlçesi Tapu Kadastro Müdürlüğü’nde kayıtlı kırsal; ekili alan vasfındadır.

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boş Mağazaya Dön