Kültür SanatSergiler

SAKÜDER’DEN 98. YILA ÖZEL CUMHURİYET SERGİSİ BÜYÜK BİR ÇOŞKUYLA AÇILDI

SAKÜDER’DEN 98. YILA ÖZEL CUMHURİYET SERGİSİ BÜYÜK BİR ÇOŞKUYLA AÇILDI

Saküder Cumhuriyet’in 98. Yılını 29 Ekim Cumhuriyet Sergisi açılışı ile kutladı.

Saküder Cumhuriyet’in 98. Yılı Anısına Cumhuriyet Sergisi 29 Ekim saat 18.00’de Saküder Akademi Sanat Galerisi’n de Bestekar sokak 28/11 Kavaklıdere Ankara adresinde açıldı. Segi açılışına sanatçılardan ve sanat severlerden yoğun ilgi oldu.
Serginin açılışında Onur Sanatçıları olarak Ressam Erkan Geniş ve Prof. Dr.  Nur Gökbulut’a 98. Yıl Anısına Saküder Şükran Plaketleri takdim edildi.  22 Sanatçının bir birinden değerli eserlerinin yer aldığı Cumhuriyet sergisi 14 Kasım’a kadar Ankara’da sanatseverlerin beğenisine açık olacaktır.

SERGİ AÇILIŞ KONUŞMALARI

   Değerli sanatçılarımız, ve sanatsever dostlarımız… Cumhuriyet’imizin 98. Yılına ithafen düzenlenen resim sergisi açılışımıza HOŞGELDİNİZ.
Bugün kutladığımız CUMHURİYET Bayramımız, 29 Ekim 1923’de Mustafa Kemal’in başkumandanlığında T.B.M.M’ de bundan 98 yıl önce bugün başkentimiz ANKARA’ da ilan edilmiştir. Saküder olarak bugün Cumhuriyet Bayramı’mızın 98. Yılını siz  değerli sanatçılarımız ve konuklarımızla birlikte kutlamaktan onur duyar, başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm silah arkadaşlarını ve bu uğurda can veren şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anar, Bu nedenle sizleri bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı‘mızı söylemeye davet ediyorum.

   Büyük heyecanla içinde bulunduğumuz Cumhuriyet Bayramı coşkusunu hep beraber yaşarken şunu çok iyi bilmeliyiz ki, Milli bayramları olmayanların dini bayramları da olmaz. Yani 19 Mayıs‘ları, 30 Ağustos’ları, 29 Ekim’leri, olmayanların Kurban bayramları da, Ramazan bayramları da olmaz. Bu büyük bayramları canlarıyla, düşünceleriyle, fikirleriyle ve mücadeleri ile bizlere armağan eden başta Mustafa Kemal ve arkadaşlarına ne kadar minnet ve saygı duysak azdır. Nur içinde yatsınlar.
   Değerli sanat dostlarımız sözlerime sergimizden bahsederek devam etmek istiyorum. Cumhuriyetimiz adına düzenlenen bu sergimizde 22 ressam SANATÇIMIZIN eserleri sergilenmektedir. Değerli sanatçılarımız Cumhuriyetsiz bir toplum düşünülemez, bugünlere de kolay gelinmedi bunda siz değerli sanatçılarında içinde bulunduğumuz bu zor dönemlerde payı büyüktür. Ülkemizde sanata en büyük destek unutmayalım ki yine “Cumhuriyet’ le birlikte Mustafa Kemal Atatürk” döneminde sağlanmıştır. “Sanatçı el öpmez sanatçının eli öpülür” diyerek sanatın ehemmiyetini bir kez daha sözleriyle vurgulamıştır Mustafa Kemal Atatürk. Atamızın göstermiş olduğu sanat ışığında sanatı yaşatmak adına sanatı koruyan, sanatçıya destek olan Saküder olarak kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarmak ve toplumumuzun aynası olan sanatçılarımızı halkla buluşturarak eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunmak en büyük ülkümüzdür. Saküder ressamın fırçası, yazarın kalemi, müziğin sesi kısaca sanatçının çığlığı olmak için var olmaya devam edecektir.
Değerli sanat dostlarımız sözlerimi sonlandırırken diyorum ki; siz değerli sanatçılarımız benim nazarımda her biriniz Cumhuriyet müzesinde yer alan birer kristalsiniz.
Saygıyla sevgiyle sizleri bir kez daha selamlıyorum.
Ali Eser Saküder Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boş Mağazaya Dön