Ali Eser Özgeçmiş

ALİ ESER

Cumhuriyetimizin temel taşlarının atıldığı kültür cenneti olan hattatlar diyarı Amasya’da dünyaya geldi. Öğrenimini tamamladıktan sonra askerlik dönüşü İzmir Çeşme’de 1992 Yılına kadar serbest çalıştı, sanat aşkı ağır basınca sanat camiasıyla ilgili başta İstanbul, İzmir ve Ankara’daki vakıf ve derneklere üye olarak bazı kuruluşların da kurucu üyeliklerinde yer Alarak sanat çizgisini bu alanda sürdürmeye çalıştı. Bir dönem yurt genelinde düzenlenen festivallerin ve halk konserlerinin organizasyonlarında yer alarak Türk Halk ve Türk Sanat Müziği sanatçılarının sahnelerde yer almasını sağlayarak birçok sanatçının da ayrıca yürütücülüğünüde üstlenmiştir.

Çalışmalarını yayın camiasında da sürdüren Eser, bazı yayınevlerinde editör olarak da yer aldı. Eser, bu birikim ve deneyimleri doğrultusunda 11 sanatçıyı bir araya getirerek 3 Ekim 2005 Yılında merkezi Ankara’da olan Uluslararası Sanat ve Sanatkârlar Topluluğu Kültür Derneği SAKÜDER’in kuruluşunu ilan etti. Aynı zamanda Saküder’e Yönetim Kurulu Başkanı seçi|en Eser, Saküder Kültür Yayınları’nı da Hayata geçirerek 50’nin üzerinde araştırma, anı biyografi ve roman kitabı, 30’un üzerinde sanat kataloğu yayınlayarak Türk Kültür ve Edebiyatına kazandırmıştır.

Saküder’in kuruluşunu takiben derneğin 2010 yılda İstanbul’da ve 2018 yılında İzmir’de şubelerini açarak Saküder’i yurt genelinde resmi bir yapıya kavuşturan Eser, Saküder’i bir tık daha yükselterek Ankara Bestekar Caddesi’nde bulunan Saküder Akademi Sanat Merkezi’nin 29 Eylül 201 8 tarihinde T.C. 10. Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer’e açıIış kurdelesini Davetliler ve basın huzurunda kestirerek sanat merkezini ülkemizdeki sanatçıların hizmetine sunmuştur.  Saküder’in haIen Yönetim Kurulu Başkanı olan Eser, Saküder’in yurt genelinde 2.000’e yakın üye potansiyeline kavuşmasını sağlayarak yurt içi ve yurt dışında sürekli Sergiler ve Kültür Gezileri de düzenleyerek ülkemizde olduğu gibi Avrupa ülkelerinde de Saküder adından artık sıkça bahsedilmesini sağlamıştır. Zaman zaman siyasette de aktif yer alan Eser, Çankaya Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyeliği gibi görevlerde de bulunmuştur. İki kız çocuğu babası olan Eser, yaşamını Ankara’da sürdürmektedir.

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boş Mağazaya Dön